Jak na domácí kakaovou ceremonii?

Je pro mě příjemné a zajímavé sledovat, že Česko i Slovensko je přitahováno domorodými šamany z různých indiánských kmenů, ať už pochází z Amazonie, nebo Střední Ameriky i odjinud. Takovíto lidé si s sebou často vozí to, co je normální a běžné u nich, tedy například zkušenosti s přirozenou lidskou  sounáležitostí (rodinná pospolitost, komunita, kmen…), úcta a hluboký respekt k přírodě, hluboká znalost léčivých rostlin, tedy přírodních medicín, a jejich užívání. Někteří sem jedou jen na návštěvu na pár dní či týdnů, jiní se v Evropě usídlí více natrvalo. Moc rád se s takovýmito lidmi potkávám, vždy mě příjemně obohatí, je to báječná příležitost se něco nového naučit a také často něco nového naučit je.

“Tam u nich” se obvykle pořádají různé sousedské slavnosti, spojené s vařením a pitím různých bylinek a medicín, a jedna z nich je například kakao. Čisté hořké kakao, nepřislazené, nepřibarvené, neochucené, pouze čistá kakaová síla.

Proč konzumovat 100% čistou čokoládu?

  • Kakaové boby obsahují nejvíce antioxidantů ze všech rostlin. Obsahují 3x více antioxidantů než zelený čaj i než káva. Mohou za to flavonoidy – až 10 %, které neutralizují nebezpečné radikály, a tak zpomalují stárnutí.
  • V kakau najdete enormní množství minerálů Se, Na, K, Ca, Mg, P, Fe, Cu, Zn, Mn, Cl. Nejdůležitější jsou hořčík a hlavně draslík. Je také zdrojem přírodních vitamínu C, D, E, B6, B12, karoten, thiamin, riboflavin, niacin. Například niacin uvolňuje energii z potravin a snižuje krevní tlak, thiamin působí příznivě na nervový systém a snižuje únavu.
  • Kakaové boby vám pomohou zbavit se stresu a depresí, zlepšit náladu, povzbudit mozkovou činnost, snížit riziko srdečních a cévních chorob… a za tím vším stojí zázračná látka s euforizujícímí účinky zvaná THEOBROMIN.
  • A perlička na konec. Za dob Olméků, Mayů, Aztéků se kakaové boby používaly jako silné afrodiziakum. Z vědeckých výzkumu vyplývá, že za to může výše zmíněný theobromin.

Je obrovský rozdíl, zda do sebe dáváte čistou čokoládu, nebo tu “běžnou” z běžných supermarketů. Podívejte se schválně na složení. Má v sobě cukr, emulgátory, mléko, různá dochucovadla? Hm… Kolik je tam kakaové sušiny a kakaového másla? Běžná čokoláda tělu škodí, a to tím víc, čím častějc ji jedinec do sebe dává, zato čisté kakao je léčivé a pro tělo blahodárné v jakémkoliv množství.

Když se to s běžnou čokoládou přeženete, tak se v těle ukládají toxiny a emulgátory, když to přeženete s čistou čokoládou, gratuluju, udělali jste si soukromou léčivou kakaovou ceremonii a Vaše tělo zřejmě poptávalo něco, co je pouze v čistém kakau a v žádné jiné přírodní látce není v této podobě.

Moudrost ukrytá v nás

Naše tělo má uvnitř sebe uloženou hlubokou moudrost a dovede nás navést k metodě, medicíně, rostlině, lidem, okolnostem… aby se vyléčilo, pokud je nemocné, nebo se posílilo, pokud je slabé. V duchovních tradicích se můžeme setkat s názvem “innate”, buněčná paměť, buněčná inteligence, hluboká vnitřní moudrost. Dá se s ní dokonce “jako by komunikovat” a pak tomu lidsky selsky můžeme říkat “šestý smysl”, “intuice” či ještě jinak. A když s takovouto vnitřní moudrostí komunikujeme, pak se tomu ezoterickým slovníkem může říkat “channeling”… Mnoho lidí po takovémto spojení “sama se sebou” hluboce prahne, ale něčím si to blokují… Čím?

Inu, každý něčím jiným, někde jinde. Existují terapeuté a léčitelé, kteří “vidí do jiných”, mohou s tím pomoct, mohou pomoci odblokovat, nasměrovat, ukázat, kam se zaměřit… Hledáte nejbližšího takovéhoto léčitele? Ještě než začnete smejčit po internetu nebo než se začnete ptát sousedky, zda někoho takového zná, počkejte, a koukněte se na svůj odraz v zrcadle. Ty jsi sama se sebou celý život, znáš se líp než tě může poznat léčitel natož lékař. Chceš za ním? Potřebuješ za ním? Chceš se “léčit” s někým, nebo sám, sama? Ujasni si to, než cokoliv dalšího uděláš…

Pro koho je kakaová ceremonie vhodná?

Prostě pro všechny…

V posledních letech se více a více můžeme setkat v nabídce různých ezoterických center či duchovně zaměřených festivalů na událost s názvem “kakaová ceremonie”. Je oblíbená z mnoha důvodů. Předně, je vhodná pro každého, mohou se jí zúčastnit i ti tzv. “normální lidi”, kteří nad “ezoterikou” jinak ohrnují nosem a smějí se tomu, že by mohli snad mít někde “zablokovanou čakru”, ale když je pozvete na šálek hořkého kakaa, spíš dají souhlas. To, že tam proběhne nějaké léčení zablokovaných čaker, může a nemusí být explicitně při pozvání řečeno…

Dále, hořké kakao je vhodné pro každé pohlaví, pro vyznávače všech náboženství a duchovních systémů, mohou se jí zúčastnit děti, dospělí i důchodci, začátečníci i pokročilí, masožravci i vegani. Můžete a nemusíte věřit v kakaového boha, abyste si nalili šálek kakaa. Každý si dá kakaové medicíny tolik, kolik snese, tolik, kolik potřebuje, v daný moment.

Kakaové oslavy

Z mých zkušeností bych doporučil uspořádání “kakaové ceremonie” například jako součást jakékoliv oslavy, ať už je to oslava narozenin, svátku, Vánoc, kdy se sejdou lidé, kteří se třeba vzájemně neznají, a kakaem se všichni více sdruží, ale i když se skupinka zná dobře a dlouho a chce jít dál, hlouběji…

Znáte to určitě taky, rodinná oslava plná tetiček a stréců, se kterými máte společné leda tak příjmení anebo ani to ne, a fakt nemáte chuť si s nimi povídat takové ty debilní “small talks”, kdo s kým čeká dítě, kdo chodí do jaké práce a že “můj doktor mi doporučil na močák to a to, co doporučil tobě?”, protože… ehm… jasný, no… Vypadají úplně jinak, jsou jiní, neznáte je a ani nechcete znát a máte chuť okamžitě vypadnout pryč, odjet, ztropit scénu… Chápu.

Dejte si všichni kakao z jednoho hrnečku a uvidíte, jak se oslava příjemně otevře, uvolní, poplyne… že i z nejhůř vypadajícího dědka-obludy se brzy stane milý pohádkový dědeček a vy se přistihnete, že vás vlastně baví poslouchat jeho vyprávění, kde a kdy se potkali s jeho “starou”. Kakao sdružuje a léčí všechny a čím víc lidí si ho dá společně, tím rychlejc a efektivnějc…

Kakao a alkohol? Jde to dohromady?

Řešíte, co s tím, protože nechcete, aby na vaší akci hulákali podnapilí hosté? Zvolte místo obvyklého “chlastu” kakao. Kakao všechny příjemně uvolní, to je zřejmě jeden z nejdůležitějších důvodů, proč bývá tak normální pít alkohol na společenských akcích. Fajn příležitost ho aspoň jednou, pro zajímavost, co z toho vyleze, nahradit čistým hořkým kakaem.

Kakao v těle aktivuje úplně jiná energetická centra. Alkohol je pro duchovní energetická centra, která máme všichni v sobě, doslova rána palicí nebo poklička, poklop… jako autonehoda nebo ničivý požár…  kakao je jemné pohlazení, povzbuzení, jako jemný vánek, jako příjemný vlahý deštík.

Alkohol je metla lidstva, se říká, ale zametat se musí, se obvykle dodává. Nechci říkat, že by se měl alkohol šmahem zakázat, ale chci ukázat, že to jde i jinak…

Když zůstaneme u našeho příměru s uklízením, když je alkohol “metla lidstva”, co je potom kakao? Přijde mi, že by mohlo být jako smetáček a lopatka, anebo jako kartáček na zuby… Nástroje, se kterými každý umí, není potřeba se toho bát, ve vhodné chvíli to vezmeme a použijeme, a efekt nějakou dobu zůstává… aspoň na chvíli je doma pořádek, aspoň na chvíli máme čisté a zdravé zuby…

Holt nic nevydrží věčně, s tím se musíme smířit, takže jde o to, jak co nejefektivněji udržet doma čistotu, jak mít v sobě, ve svém těle, ve svých vztazích, ve svém životě, čistotu, zdraví, příjemné podmínky, báječný život… Chceme to všichni, ale někdy jako by ne a ne se to daří… Co s tím?

Na co pomáhá kakao fakt dobře?

Během několika posledních let jsem měl tu čest sám na sobě zažít obrovské množství mnoha přírodních medicín, zúčastnil jsem se desítek nebo spíš stovek ceremonií, rituálů, seminářů různého typu a zaměření, některá jsem sám pořádal jako hlavní lektor nebo spolulektor či spolupořadatel. Kolem mě se rostliny a přírodní medicíny, ale i indiáni a šamani vyskytují “v míře větší než malé”…

Jak to? Inu, jednoduše, je to moje “práce”, moje zábava, naplnění, živnost… Ladírna je “mé dítě”, založil jsem jí před čtyřmi lety a je to tak zajímavé, co se “za ní” nachází, že by to vydalo na mnoho článků (jenže ono jich v našem Magazínu je), na mnoho videí (ale ono jich na našem YouTube kanálu je požehnaně), na další knihu (tady je “ta první”, i s kartami…)… Čímž chci říct, že si už i troufám radit, porovnat, doporučit…  a výsledky jsou vidět, něco hned, něco postupně… Máš-li potřebu něco probrat individuálně, ozvi se mi klidně, cítíš-li, že ti mohou mé zkušenosti být ku prospěchu… To, co je vidět na Ladírně, pokud se jen díváš online, je jen špička ledovce…

Čisté kakao je opravdu výborná medicína na:

  • otevření a aktivaci Srdeční čakry, Srdečního energetického centra
  • vztahy, vztahová témata, rodinné “problémy”, traumata, neodpuštění, rozhádání, prokletí…
  • uvolnění a odpočinek hlavy, chronické psychické problémy…
  • prohloubení meditace, relaxace, zmírnění svalového napětí, při přepracování…
  • doplnění nové energie, nabrat nový směr v životě, při aklimatizaci v nových podmínkách, na cestách, v novém zaměstnání nebo při potřebě dodat si sílu opustit “to staré”, vykročit ven, pryč, přetnout “bludný kruh” v jakékoliv oblasti…

Jak si připravit “správně” kakao?

Je možné uvařit kakao “blbě”? Vypadá to jednoduše, rozmíchat v horké vodě a vypít. Zdá se to na první pohled tak jednoduchý úkol, že se někomu může zdát celý tento článek zbytečný, ale vím, že existuje mnoho lidí, kterým mohou informace zde sepsané velmi pomoct… Takže, pokračujme dále.

Možná tě zaujalo, že by kakao mohlo být tak “zázračné”, že by mohlo pomoct se vztahovými problémy, možná tě zaujala možnost oživit nedělní rodinnou sešlost kakaem. Máš už tedy chuť si kakao pořídit, takže, posledních pár nejčastějších dotazů snad také zodpovím v dalším článku, pokud ne, zeptej se, chystám další pokračování.

Jaké množství si pořídit? V popiskách máte napsané 10-50 gramů, to je opravdu dost široké rozmezí.

Ano, chápu, rozepíšu víc. Nevím o tom, jaké máš ty konkrétně plány, představy, možnosti, zkušenosti… Obecně, vždy, když se začíná s novou léčivou metodou, a zejména s novou léčivou rostlinnou medicínou, je fajn zachovávat obezřetnost, zvolit spíše menší množství, a když se osvědčí, tak příště zvýšit. Každý účastník je unikátní, každá skupinka je unikátní. Několik příkladů, fiktivních, ale instruktážních, ukázkových:

Příklad 1.: málá skupina čtyř žen, bez ceremonie

Jsme čtyři kámošky, známe se dlouho a vždycky se scházíme u jedné z nás, která chystá nějaké občerstvení, většinou něco upeče dobrého… Dáme si nějaký dobrý čajík, kafíčko, zákusky, popovídáme, a pak se rozejdem. Hledám inspiraci, čím ostatní překvapit, aby to nebylo furt to samé co vždycky a zaujal mě váš článek na Ladírně… Myslíte si, že nás to bude bavit? Je kakaová ceremonie pro nás vhodná? Kolik a jaké kakao koupit? A jaké další občerstvení si můžeme dát? Nebude něco vadit tomu kakau?

Jste čtyři osoby, fajn. Nikdo další se nezúčastní. Není to žádná “oficiální příležitost”… Kupte 100 gramovou kakaovou pastu z Peru, nebo v hezčím balení která vypadá jako čokoláda, ta je vhodná jako dárek třeba…

Kakao nejlépe v organizmu funguje a nejléčivěji se projeví, když se kombinuje co nejmíň. Ideální je mít chvíli před tím (aspoň tak půl hodiny až hodinu) i po něm pauzu bez jídla.

Jo, to budou mít ženský, ony přijedou každá rovnou z práce vyhladovělá, a jsme zvyklé, že je hned večeře… Ale zasytí nás to kakao? Asi ne, že?

Pokud nejste nachystané, že by se konala “léčivá kakaová ceremonie”, a účastnice se těší na standardní “hutnou večeři”, mohly by být dost zklamané a byla by to spíš “léčba šokem”…

Ono i po přijetí kakaa, pokud ho chcete v těle nějak cítit, je fajn si dát co nejdelší pauzu od jiného jídla. Vydržely byste hodinu před kakaem a hodinu poté nic nejíst, ale třeba si povídat, nebo zpívat, nebo si kreslit, nebo si pustit meditační hudbu, ležet a relaxovat? Pokud ano, dejte si v klídku kakao a k tomu “něco dělejte”, pokud ne, nemá smysl si dávat kakao na začátek, ale spíš poté, místo dezertu…

Chápu, tak my si dáme prostě normální véču a potom teda je v pořádku si dát kakao? Jaké to asi bude mít na nás účinky? Nebude vadit ta večeře před tím? Kolik a jak to uvařit, připravit?

Kakao je dost hořké, ne každému to vyhovuje. Někdo je schopen do sebe dát jen jednu lžičku, jiný zvládne klidně celý hrneček… Možnosti jsou buď připravit jeden společný hrnec, a v něm pro všechny společně kakao připravit, a každý z účastníků/účastnic, si nabere podle chuti. Pak kakao obvykle připraví hostitel či hostitelka. Nebo je možné společně, a zase, podle toho, jak jste zvyklí, jak se znáte, jak máte chuť, je možné postupovat společně, více či méně “ceremoniálně” / “rituálně”. Ještě se tomu budu věnovat v dalším speciálním článku…

To se těším, ráda si přečtu. Víš, Chrisi, mě to všechno zajímá, láká, ale trochu se bojím, abych něco nepokazila… aby byly holky spokojené…

Chápu. Tvůj upřímný záměr je nejdůležitější, a podle něho se všechno kolem samo zařídí…

Jenže minule byla Mařka trošku zklamaná, že jí Blanka dala taky normální chleba jako ostatním, a přitom předminule Mařka říkala, že jí její léčitel doporučil bezlepkovou dietu, že se jinak ze svých žaludečních problémů nikdy nevyléčí…

Chápu, něco podobného bych asi Mařence taky doporučil, plus by bylo možné něco dál zjistit, kdyby přišla individuálně… A co se stalo dál?

Tak chuděra Mařenka se nejdřív nasrala, teda pardon, naštvala, křičela že jí chceme snad zabít? A že jí vůbec neposloucháme a že už fakt neví, co má s tím dělat. A pak tam brečela a chtěla odejít…

Chápu, no… Hele, Mařenka ani Blanka tu teď nejsou, jsi tu ty sama, zatím… tak, řekni mi, tvůj pocit strachu ze zklamání, kde ho máš? Kde je uložený v těle?

Cítím ho tady na hrudi, kolem srdce…

Rozumím, tam bývá nejčastěji… Jako co ti to tam připadá? Jak se tam cítíš?

Cítím se jako by stažená, svázaná, že nemůžu skoro jako by dýchat…

Oukej. Nejvyšší čas s tím něco udělat. na stupnici nula až deset, kdy nula by nepříjemný pocit nebyl vůbec a deset je život ohrožující, kolik to je teď?

Tak pětka. Už jsem to párkrát zažila horší, ale chtěla bych si to vyřešit…

Chápu, pojď do toho. Jsi schopná si to teď uvolnit, odblokovat? Jsi rozhodnutá?

Ano, jsem, jenom nevím, jak na to.

Tvé rozhodnutí stačí… Řekni mi ještě, jakou barvu má tvůj pocit na hrudi teď?

Je temný, tmavý, šedočerný.

Rozumím. A jakou barvu by to celé místo mělo mít, aby bylo zdravé, na nule?

Asi růžovoučké…

Tak jo. A ještě jedna otázka, jakou barevnou energii do sebe chceš pustit, aby celá tvá hruď byla uvolněná, růžovoučká a ne šedá, černá?

Nevím… asi zlatou a modrou?

Tak to tak udělej, pusť do sebe s nádechem zlatomodrou energii a s výdechem vypouštěj tu starou, tmavou, ze sebe pryč, dolů, do Země, Matka Země vše přijímá a transformuje… Cítíš to? Jde to? Funguje to? Na kolikátce na stupnici nula až deset to je teď?

Ano, fakt že jo, funguje to, už je to jen na jedničce. Objevil se u mě zlatomodrý proud energie který vychází ze dvou andělů, jeden je přede mnou a jeden je za mnou a já jsem uprostřed nich… Je to moc příjemný pocit…

Super, blahopřeji, zjevili se ti tví “andělé strážní” kteří tě léčí… zavolala sis je na pomoc svou myšlenkou, svým přáním… tak si nech ještě chvilku, než se z tvého strašného pocitu stane nulový, neutrální, až zmizí úplně. Pak mi řekni…

Už je to fakt pryč, a já se cítím úplně jinak, taková příjemně lehká, uvolněná… A to mi zůstane už napořád?

Je to na tobě, jak dlouho ti to zůstane. Když budeš cítit potřebu, zavolej si znovu své anděly a určitě ti zase rádi pomůžou. Příště se jich můžeš zeptat na jméno nebo i na nějaké otázky, rádi pomůžou, poradí, ale musíš ty chtít něco změnit, něco vyléčit… A pak se to stane… A uvědom si, že já jsem tě neléčil, udělala sis všechno sama. Každý se může vyléčit ze všeho, tělo je tak důmyslný mechanizmus, že si umí nemoc vytvořit, i se jí umí zbavit. Jen k tomu musí dát daný konkrétní člověk souhlas a občas pro to něco udělat… Třeba přestat si kupovat mléčnou čokoládu, kde je jen dvacet procent kakaa, a koupit si stoprocentní kakao a uvařit si ho s vodou, a ne s cukrem a mlíkem…

Rozumím, moc děkuju Chrisanteme. A dá se to vůbec naučit? Děláš i nějaké semináře, kde se můžu naučit od tebe víc? Ráda přijdu a mé kámošky určitě taky…

Něco se určitě dá naučit. Mám vypsané semináře s názvem Škola 137, zatím v Praze, Brně a Olomouci. Rád přijedu i jinam, stačí se domluvit na místě a času a můžeme si tam buď dát společně kakao, nebo nemusíme, můžeme si dát i “dědeček tabáček” do očí, uší, nosu, fouknout si rapéčko, kápnout si sanangu do očiček, zazpívat si, zabubnovat si, nakreslit si obrázek, složit báseň, zahrát divadlo…

To zní sice hezky, ale tabáčku se bojím a kreslit neumím… Ale to kakao mě zaujalo, to si ráda s holkama uvařím… A ještě mi tedy řekni, jak na to teda a co k tomu? Bude lepší si ho dát na začátek, nebo až po večeři?

Já ti řeknu upřímnou pravdu, že pokud chcete být zdravé, tak si odřekněte jednou večeři, dejte si kakao a k tomu kupte hromadu jakéhokoliv ovoce, jako hroznové víno a banány, a udělejte si “kakaové fondue”… Můžete si namáčet ovoce do kakaa, je to pro tělo lepší než si dávat polívku a druhé jídlo, a taky to zasytí a je to zdravé a veselé… Konzistenci odhadneš, prostě do malího rendlíčku dej půlku nebo víc té stogramové pasty, a zaleješ trochou vody, vaříš v hrnci a vypadá to jako horká čokoláda… jen tam pokud možno nedávej nic dalšího, jen kakao a vodu…

A když by to bylo na někoho hořké nebo silné?

Lepší med než cukr, lepší banán než horalka… Dlouhodobě je nejlepší pro tělo raw vegan food, tedy “živá strava”, ale je to na každém. V každém těle sídlí moudrá inteligence, buněčná paměť innate, která ti vždycky radí správně pro tebe, co máš nebo nemáš dělat, co papat, kam jít… To já za tebe nerozhodnu…

Chápu a rozumím. Díky moc za vše, ahooj, těším se na příští článek, a určitě přijdu na ty semináře i s Mařkou a Blankou…

Dobře, těším se 🙂

Chrisantem

Autor a tvůrce Ladírny.cz, lektor a terapeut
Také můžeš navštívit a prohlédnout osobní web chrisantem.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *