WhatsApp / Signal: +420 777691046

Další výsledky...

Generic selectors
Přesná fráze
Hledat v názvu
Hledat v obsahu
Post Type Selectors

Tabernanthe Iboga, 10 semen k pěstování

111  vč. DPH

  • EUR: € 4,5

Semena Ibogy, omezené množství osobně dovezené Chrisantemem z Kamerunu. I v Česku je možné Ibogu vypěstovat, ale není to úplně jednoduché.

Není skladem

Pokud máte rádi rostliny a chcete doma pěstovat Ibogu, posvátný keř ze Střední Afriky, nabízíme vám čerstvé plody se semeny k pěstování. I v Evropě, zdá se, je stromky možné za určitých podmínek pěstovat. Nebude to však jednoduché.

Plody ibogy osobně přivezl Chrisantem, majitel Ladírny, ze své cesty do Kamerunu v Africe v lednu 2024.

Postup klíčení semen Tabernanthe Iboga

Pokud máte plod, nejprve nožem opatrně nařízněte vrchní slupku, je silná cca 2 mm a sloupněte ji. Uvnitř se nachází tmavá semena obalená v bílé dužnině. Pokud máte semena, tak samozřejmě nic nerozřezáváte.

Klíčení semene vyžaduje umístění v hloubce alespoň 5 cm do substrátu. Ze zkušenosti se ukazuje nejlepší vytvořit směs místní hlíny s příměsí 30-50 % písku nebo směsi pro pokojové rostliny. Substrát musí zůstat neustále vlhký a měl by být udržován při teplotě vzduchu mezi 30-35 °C, to pak vyklíčí nejvíc semen, ale i když máte okolí kolem 25 °C,  je velká šance, že některé semínka vyklíčí.

Substrát musí být hluboký alespoň 5 cm. Umístěte semeno asi 10 mm hluboko a dobře zalijte. Nikdy nenechte vyschnout, protože když se sazenice v tuto chvíli blíží vzejití, uschne a zemře. Také, pokud médium zaschne, může vyschnout obal semene a prodloužit klíčení. Udržujte osivo při teplotě vzduchu minimálně 25 °C. K dosažení dobrého a rychlého klíčení by však teplota vzduchu měla být asi 30-35 °C. Nižší teploty oddálí klíčení a zvýší pravděpodobnost napadení houbami. Klíčení může nastat během několika dní, ale může trvat až několik měsíců, takže buďte připraveni se o semena starat po celou dobu jejich úplné fáze klíčení.

Nikdy nevystavujte sazenice suchému vzduchu, dokud nemají alespoň 3 sady listů. Toto je také nejlepší věk pro první přesazení. Jejich prvním novým pěstebním médiem by měl být převážně písek (75 % hrubého písku + 25 % dobré zahradní směsi) a neměl by obsahovat ŽÁDNÝ hnůj ani jiné silné hnojivo. Jakmile rostliny dosáhnou 5 párů listů, jsou připraveny na silný růst a normální hnojení a měly by být zasazeny do směsi s pískem.

Přestože rostlina může přežít v nižší vlhkosti, přežije jen dočasně, dlouhodobě ne. Co ji však pravděpodobně zabije ještě rychleji, je zima. Pokud je přítomna dostatečná vlhkost, rostlina iboga bude příležitostně tolerovat přímé sluneční světlo. Tato doba přímého slunce by však měla být pouze dočasná. Pokud byla vysazena ve vhodném prostředí, bude dále růst. Čím více roste, tím je silnější a zvyšuje se šance na dosažení dospělosti. V gabonských deštných pralesích roste iboga v písčité jílovité půdě, která velmi rychle odvodňuje a vysychá. Opět je důležité, aby místo výsadby napodobovalo tyto podmínky, to platí zejména v případě mladších rostlin. Pamatujte, že jak rostlina roste, kořenový systém se zvětšuje, což znamená, že rostlina bude vyžadovat spousta místa. V tomto okamžiku rostlina pravděpodobně dobře zareaguje na hnojivo, nejlepší je kompostovaný koňský hnůj.

Požadavky na světlo a teplotu keřů Tabernanthe Iboga

Tabernanthe iboga je doma v deštných pralesích západní Afriky. Teploty jsou zde vždy nad 20 °C a často až 40 °C. Střídají se tam období sucha a období dešťů.

Pokud pěstujete v Evropě, musíte dodržet vhodné podmínky, jinak holt rostlina bude chřadnout a nebude růst.

Iboga přestane růst při teplotě asi 15 °C a listy ztratí při teplotě asi 10 °C. Špičky začnou odumírat, pokud jsou vystaveny teplotě 5 °C. Opakované vystavení 4 °C způsobí vážné odumírání, ze kterého se rostlina nemusí vzpamatovat. Jednorázový mráz nebo pár nocí při 1 nebo 2 °C většinu rostlin jistě zabije.

Deštný prales poskytuje velmi vlhké prostředí. Rostlina Iboga se přizpůsobí suchému vzduchu, ale nejprve shodí své listy. Nové listy budou menší a tužší, ale vydrží velmi suché podmínky, pokud bude rostlina často zalévána. Rostliny ibogy lze pěstovat i pod umělým osvětlením. Jelikož se jedná o rostliny deštného pralesa, upřednostňují světlo s úrovní nižší než 70 %. Iboga má v ideálním případě ráda asi 50%, dokud jí není pár let a pak snese více. Tak nízké minimální požadavky na světlo znamená, že tento druh lze snadno pěstovat pod umělým osvětlením, kde jiné rostliny nebudou šťastné. Je také vhodná jako pokojová rostlina, ale v zimě by měla být umístěna mimo parapety.

Požadavky na půdu, vodu a živiny

Deštné pralesy produkují vodu tím, že způsobují kondenzaci vlhkého vzduchu v nižších vrstvách lesa. Díky tomu je spodek deštného pralesa neustále vlhký. Neustálé splachování kondenzované vody znamená neustálé odplavování živin. Většina rostlin deštného pralesa je dobře přizpůsobena k účinnému zachycování těchto živin v horních vrstvách lesní půdy. Při pěstování rostlin bychom se měli pokusit napodobit tuto půdu použitím lehké směsi listové vrstvy nebo kompostované drti kůry. Půdy z deštných pralesů mají dokonalou drenáž a to může být u komerčních květinových směsí problém. Aby nedošlo k přemokření, je rozumné přidat do směsi alespoň 1/3 hrubého písku. Iboga rychle získá kořeny a potřebuje dostatek prostoru. Účinný kořenový systém je také velmi silný a potřebuje prostory k šíření.

Balení obsahuje

10 ks semen z keře Tabernanthe Iboga

Země původu: Kamerun

Na Ladírně máme k dispozici v kategorii Iboga a ibogain:

Tabulka velikostí

 

Dotaz k produktu

Chcete se nás na cokoliv zeptat? Může se to týkat tohoto produktu (např. vhodnost kombinace s jinými rostlinami, aktuální dostupnost, dávkování...), ale i čehokoliv jiného samozřejmě...

    Když zadáte své telefonní číslo, můžeme Vám zavolat a zodpovědět dotaz telefonicky.