Kambo (Phyllomedusa bicolor) tyčka z kmene Tikuna v Peru (60-100 teček)

 117,9 vč. DPH

  • CZK: 3 000 Kč

Naše tyčka má na jedné straně silnou vrstvu žabího jedu kambo. To by mělo stačit alespoň na 60 až 100 bodů. Součástí jsou dvě dřevěné tyčky sloužící k aplikaci.

Není skladem, dostupnost na dotaz (více o dodání a platbě)

Popis

Kambo sice není rostlina, ale i tak jsme si ho dovolili zařadit do sekce “Rostlinkárna”.

Jedná se o sekret žáby, které se obvykle říká “Kambo”, vědecký název má Phyllomedusa bicolor.

Čeleď: Hylidae (Rosničkovití)
Rod a druh: Phyllomedusa bicolor
Země půvou: Peru

Rozměry: 14 cm x 2 cm

Další názvy (v různých jazycích): Sapo Toad, Vacina do Sapo (toad vaccine), Leite do Sapo (toad milk), Kambô, or Kampú, Secretions of the Phyllomedusa bicolor tree frog, blue and yellow frog, Giant Monkey frog, Giant Leaf frog. Waxy-Monkey tree frog

Kambo tyčka z kmene Tikuna v Peru

Naše tyčka má na jedné straně silnou vrstvu žabího jedu. To by mělo stačit alespoň na 60 až 100 bodů. Součástí jsou dvě dřevěné tyčky sloužící k aplikaci. Jed byl sbírán pouze v období dešťů, protože tehdy žáby “zpívají”. Žabí jed sbírali domorodí indiáni kmene Tikuna v Peru, kteří garantují etický přístup k žabkám. Tyčka obsahuje výměšky 3 až 5 velkých žab, její rozměry jsou 14 cm na délku a 2 cm na šířku.

Kmen Tikuna

Naše Kambo shromažďují lidé kmene Tikuna (Ticunas) v Peru. Naučili se, jak sbírat a poskytovat medicínu kambo. Žijí v komunitě Oje Chico na úpatí řeky Yavari v Loreto. Název komunity pochází ze jména stromu z čeledi Moraceae, který má pro komunitu mnoho využití.

Jak sbírají Kambo?

Těsně před východem slunce po deštivé noci se vydávají indiáni do džungle hledat žabky Phyllomedusa bicolor. Naši domorodí přátelé vědí, jak rozpoznat žabí “zpěv”. Jakmile žabky najdou, chytí jich několik a přiváží je za nohy, a jemně je škrábou na zádech, tím se stimulují jejich žlázy k vylučování jedu. Žábám se tak neublíží, je to spíš jako je lechtat. Žáby nemají přirozené predátory, a proto se nebojí lidí.

Žabí jed se pak nasbírá na malém dřívku ze stromu Mulateiro a nechá se uschnout. Jakmile je jed shromážděn, je žába pečlivě odvázána a vypuštěna. Jakmile je jed na dřívku zaschlý, je pečlivě zabalen, kde je chráněn, dokud nebude použit.

Tikunové jsou si velmi dobře vědomi toho, že není dobré žabkám ublížit, věří, že kdyby se žába zranila, medicína by nebyla dobrá. Ne všechny skupiny nebo kmeny sdílejí toto přesvědčení.

Ačkoli kambo aplikují pouze starší kmene, každý v komunitě může pomoci najít a chytit žáby. Rodinám to umožnilo mít příjem z tradičních činností. Zároveň pracujeme na tom, aby to mělo dopad nejen na zachování druhu, ale i na zachování jejich biotopu.

Phyllomedusa bicolor

Phyllomedusa bicolor je přátelská a noční rosnička, která žije vysoko na stromech peruánských a brazilských amazonských deštných pralesů. Samci mohou dorůst délky 91-103 mm, zatímco jejich samičky jsou o něco větší, 111-119 mm. Hřbet žáby je tmavě zelený a spodní břicho světle žluté bílé nebo krémové barvy. Za očima vybíhají dvě velké prominentní žlázy. P. bicolor lze nalézt v amazonských deštných pralesech severní Bolívie, západní a severní Brazílie, jihovýchodní Kolumbie, východního Peru, jižní a východní Venezuely a Guainas.

Peptidy

Bylo zjištěno, že Kambo obsahuje různé peptidy, které prokazatelně posilují imunitní systém. Jed bohatý na peptidy má také protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, které zabíjejí viry a patogeny v těle.

Jak se užívá medicína kambo?

Prosím, nastudujte si z jiných zdrojů, a pokud si aplikujete, jednáte tak na vlastní zodpovědnost a (ne)bezpečí.

Tento produkt je etnobotanický vzorek.

Tento produkt není schválen jako výživový doplněk, potravina, ani lék či léčivo. Nezodpovídáme za škody způsobené nesprávným užitím.

Tradiční užití různých bylin najdete v Herbáři na webu Chrisantem.cz. Uvítáte-li konzultaci, alternativní pomoc, podpůrnou terapii k léčení Vašich nemocí, kontaktujte nás.

Dotaz k produktu

Chcete se nás na cokoliv zeptat? Může se to týkat tohoto produktu (např. vhodnost kombinace s jinými rostlinami, aktuální dostupnost, dávkování...), ale i čehokoliv jiného samozřejmě...

    Když zadáte své telefonní číslo, můžeme Vám zavolat a zodpovědět dotaz telefonicky.