Muña Muña “Andská máta” (Minthostachys setosa), drcené listy

70 220  vč. DPH

  • EUR: € 2,8 - € 8,6

Kategorie: Katalogové číslo: - Štítky:

Popis

Muña Muña (Minthostachys setosa) je rostlina, vzhledem podobná oreganu. Dorůstá asi 2 metrů, je lehce ochmýřená, listy jsou oválné. Její nať a listy se používají pro přípravu lahodného čaje. Roste v Andách – od severní Venezuely přes Kolumbii, Peru a Bolívii až po střední Argentinu.

Muňa-Muňa má velmi široké využití v tradiční amazonské medicíně, obsahuje mnoho  účinných látek, které se po extrakci běžně využívají také v západní medicíně. Jde o rozsáhlou skupinu látek obsažených v silici (menthon, thymol, carcavon,…). Všechny tyto strukturně podobné látky se používají jako ochucovadla a účinné příměsi při trávicích nebo respiračních potížích.

V Peru se také bylina někdy užívá jako ochrana před drobnými škůdci a hmyzem. Kvůli obsahu těchto látek se v Argentině a v Peru komerčně pěstuje v širokém měřítku.

V tradiční medicíně nalezneme různá využití od nachlazení, zánětů průdušek a infekčních onemocnění dýchacích cest až po bronchitidy a astma. Všechny zmíněné indikace a jejich léčba vychází ze zkušeností, přitom obsahové látky disponují podobným racionálním použitím v západní medicíny podpořeným klinickými studiemi. Rostlina je používána v lidové medicíně při potížích vyplývajících ze zánětů vedlejších nosních dutin.

Při žaludečních potížích je muňa-muňa také podávána a obzvláště při zažívacích problémech typu koliky, zácpy a nadýmání získává na oblíbenosti. Silice totiž vychytává a rozpouští bublinky plynů a uklidní křečové pohyby hladké svaloviny střev. Podobným principem fungují obsahové látky Muňa-Muňa také při dýchacích obtížích a je proto vhodným doplňkem terapie při léčbě nachlazení a chřipce. V Peru je Muňa-Muňa uznávána jako přírodní antibiotikum.

Účinné látky

Výčet obsahových látek je opravdu široký a pestrý. Obsahovou řadu mentolové silice zaujímá samotný mentol a jeho estery, menton, isomenton, pulegon, karyofylon, limonen, thymol, dále flavony, terpeny (geraniol, cineol, linalol), alkoholy a třísloviny. Obsahuje také vápník, fosfor, vitamin B1.

Nálev a chuť čaje

1 lžíce sušené byliny se zalije 1 litrem studené vody, nechá se povařit cca 5 min. Scedí se a popíjí 3 x denně 1 sklenka (200 ml) odvaru.

Čaj z listů Muña muña je příjemné chuti, připomíná vcelku mátu. Má zelenožlutou barvu a svou vůní vás potěší na duchu. Můžete přidat citronovou šťávu a pít studený i teplý. Čaj můžete zkombinovat také s další peruánskou bylinou – kočičím drápem (Vilcacorou) nebo wayusou (Illex guayusa).

Tento produkt je etnobotanický vzorek.

Tento produkt není schválen jako výživový doplněk, potravina, ani lék či léčivo. Nezodpovídáme za škody způsobené nesprávným užitím.

Tradiční užití různých bylin najdete v Herbáři na webu Chrisantem.cz. Uvítáte-li konzultaci, alternativní pomoc, podpůrnou terapii k léčení Vašich nemocí, kontaktujte nás.

Dotaz k produktu

Chcete se nás na cokoliv zeptat? Může se to týkat tohoto produktu (např. vhodnost kombinace s jinými rostlinami, aktuální dostupnost, dávkování...), ale i čehokoliv jiného samozřejmě...

    Když zadáte své telefonní číslo, můžeme Vám zavolat a zodpovědět dotaz telefonicky.