Přednáška s promítáním o životě mezi indiány v Kanadě a USA

teepeespowwowO tom jak žili a žijí dnes Černonožci, Kríové, Šušwapové, Lakotové a další kmeny.

I když zaměnili teepee za hranaté domy, mustangy za auta a lov bizonů za práci, někteří jdou dál “rudou stezkou”. Vykonávají tradiční obřady, stráží posvátné dýmky a modlí se s nimi k Velkému Duchu, Stvořiteli. Vychovávají děti k velké úctě k životu a Matce Zemi. Také se rádi smějí, protože smích je léčivý. Na slavnostech powwow znovu tančí v barevných, krásně vyzdobených krojích jako za starých časů.

O tom všem bude vyprávění “Arnieho”, indiánským jménem “Náčelníka Zbraní”, který pravidelně indiány navštěvuje a dostal práva vykonávat některé obřady i zde v Evropě. Na přednášce zazní buben a posvátné písně a prostor provoní pelyněk i jiné byliny.

Vladimír Arnie Prachař

Arnie5Jmenuji se Vladimír „Arnie“ Prachař, jsem z Náchoda, mezi indiány jezdím posledních 8 let. Krí indiánkou Rose Wabasca jsem byl přijat za bratra a sám jsem přijal za syna Jeremyho Stevense z kmene Shuswap. Čtyři roky a loni znovu jsem tančil Tanec Slunce Morrise Crow v černonožské rezervaci Standoff na jihu Alberty. Jsem strážce dýmky a obřadů.

Záznam z rozhlasovéhé vysílání Český Rozhlas Hradec Králové si můžete poslechnout zde:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2867528#.UX47EFTaZ98

Cena

200,- Kč

Fotografie z Arnieho života u indiánů

INDIÁNSKÉ SRDCE VLADIMÍRA “ARNIEHO” PRACHAŘE

Datum a čas konání: 10. 3. 2016 18:00 - 21:00

Místo konání:

Filmařská 336/3
152 00 Praha 5
Česká republika

Napsat komentář