Když se řekne sluneční soustava, obvykle si hned vybavíme obrázek statického slunce, které je někde uprostřed, a kolem ní se točí jednotlivé planety. Nějak takto, že?:

Sluneční soustava

Dále také (možná) víme, že Slunce je oproti naší planetě naprosto obrovské. Toto je model proporcí mezi Sluncem a planetami, krásně názorně vyvedený v chorvatském Zadaru. Bylo hezké se “projít po Slunci” a všech planetách 🙂

_MG_8192_m

Našel jsem ještě jeden krásný obrázek, který ukazuje proporce mezi sluncem a ostatními planetami:

Planets_and_sun_size_comparison

Naše “obrovská” planeta je “ve skutečnosti” naprosto prťavoučké nic, když ji poměříme ke Slunci.

A naše Slunce je naprosto prťavoučké nic, když ho poměříme s naší galaxií, natož s “celým Vesmírem”.

Constellation_Fornax,_EXtreme_Deep_Field

Poslední dobou se aktivně zajímám o oblast, které se říká posvátná geometrie. Ukazuje fantastické propojenosti mezi matematikou, geometrií, hudbou, přírodními vědami, ale i dalšími oblastmi. Všechno je propojené. Všude, kam se podíváme, se dají najít stejné vztahy, které se dají vyjádřit různými způsoby, ale mají jednu podstatu. Všechno, co existuje, pochází z jednoho Ducha.

Existuje také několik základních tvarů a spirál, které se dají najít v drahách atomů i celých planet či galaxií… Ale o tom někdy příště.

Dnes jsem totiž našel toto video, které (prý) ukazuje opravdový pohyb Sluneční soustavy. Jak je vidět, naše Země se netočí jednotvárně pořád dokola kolem Slunce, ale spolu se Sluncem putujeme závratnou rychlostí Vesmírem.

Fascinovaně jsem se na toto video díval několikrát, protože tam vidím mnoho a mnoho propojení a paralel, třeba s tvarem šroubovice naší DNA. Naše Země se tedy evidentně netočí v jednotvárném kruhu kolem Slunce, ale v úžasné fascinující nikdy nekončící spirále, stále nové – to je opravdový vír života – nikdy nekončící tanec.

Taky vás to fascinuje?

Krásný den 🙂

Chrisantem Macháček

Autor tohoto příspěvku je Chrisantem Macháček, tvůrce a hlavní autor tohoto webu Ladírna.cz, lektor posvátné geometrie a autor Karet posvátné geometrie pro vědomý život tady a teď. Také oradostňuje Centrum Equilibré, prostor pro setkávání a pořádání akcí v Praze-Vršovicích.

Komentáře

 • Zůstań u toho, čemu rozumíš, každý slušný středoškolák, který nespal při hodinách fyziky, ví, že jakýkoli pohyb je závislý na postavení pozorovatele a na souvztažných souřadnicích. Pohyb ve vesmíru je tedy závislý na tom, odkud se na to podíváme a vzhledem k tomu, že jsme ještě nedovedli jako druh opustit sluneční soustavu, nemá pro nás pohyb z pohledu mimo sluneční soustavu žádný význam. A to dokonce tak žádný, jako by se neděl. Protože pohled mimo soustavu mléčné dráhy je zase úplně jiný a ani si dost dobře neumíme představit jaký a z jiných souvstažných souřadnic to bude zase úplně jiné. Pokud jsi šarlatán, můžeš si najít jakoukoli paralelu v čemkoli, záleží jen na tom, na kterém rohu se postavíš. Tak prosím tě neoblbuj. Pánové, co se tím zabývají, by ti s velkou chutí udělili bludný balvan a že by sis ho zasloužil. Emil

 • Pan Emil, bude určitě Sysifos, co kecá do všeho, i když nezná souvislosti, někdy i dokonce tomu vůbec nerozumí, ale myslí si, že má patent na rozum. A chce dávat bludné balvany za něco, čím se matematikové zabývají již řadu let – zlatý řez, fraktály,… a jejich aplikace v přírodě.
  Právě, když se člověk podívá na věc z jiného úhlu, může dospět k nečekaným souvislostem. To je úloha vědy, ne lpět na dogmatech, jako církev. Žádný dogmatik nikdy neposunul vědu kupředu, to dělají právě Ti vědci, kteří se nebojí podívat se na stejnou věc “jinýma” očima. Dogmatici byli vždy jen brzdou vědy.

  • Emil Šťoural

   30.7.2014 at 18:57

   Tak to se těším na tvé skvělé vědecké výsledky. Jako dogmatik ti slibuji, že si před nimi rád sednu na zadek.
   Emil

Napsat komentář