Milí přátelé,

v prosinci jsem vydal spolu s Mae Sarou (Pavlem Pražákem) Karty posvátné geometrie pro vědomý život tady a teď. Postupně zde na stránkách Ladírny chci publikovat celý text knihy.

Pokud si chcete zakoupit naše dílo, sadu 55 karet posvátné geometrie, knihy a krásnou krabičku, karty jsou k zakoupení zde.Karty posvátné geometrie pro vědomý život tady a teď – 3. část

Text: Chrisantem Macháček
Ilustrace: Mae Sara

Vydal Pavel Pražák – Nakladatelství Magda v prosinci 2017

ISBN 978-80-906951-0-8

Karty posvátné geometrie pro vědomý život tady a teď

Může být sice zajímavé vědět, že v Květu života jsou nějak vyjádřené hudební tóniny a proporce křídla vážky, ale co s tím dál?

Nejčastější otázka, jakou dostávám od lidí, kteří se doslechnou, že „dělám něco s tou geometrií“, je „jak se dá využít v každodenním životě a k čemu to jako může být“. I proto, abych odpověděl na zmíněnou otázku, vznikly tyto karty a kniha. Snad spolu s nimi najdeš odpověď na tuhle velmi důležitou otázku, k čemu že posvátná geometrie je.

Několik měsíců – či snad let – jsem měl v hlavě bláznivou myšlenku, že by mohly jít symboly posvátné geometrie využít jako výkladové karty, protože každý obrazec má v sobě specifickou energii a unikátní informace, kterými je možné odpovědět na položené otázky podle toho, kterou kartu by si tazatel vytáhl. Jednoho krásného nedělního odpoledne v březnu 2016 jsem dostal impuls tyto obrazce dát dohromady, vznikla tak sada padesáti pěti symbolů a první prototyp karet narychlo načrtnutých tužkou. Začal jsem si s nimi hned hrát a zodpovídat otázky nejen sobě, ale i dalším lidem. Hned jsem si je zamiloval, i ostatním se líbily. Odpovědi pomocí symbolů jsou vždy tak trefné a naprosto přesně sedí!

Na mou facebookovou výzvu po spolutvůrci výtvarné podoby těchto karet se ozval můj kamarád Mae Sara (Pavel Pražák), že ho to zajímá a že namaluje prvních pár návrhů. Jeho akvarelové obrázky se mi velmi líbily, postupně tedy maloval a já začal psát výkladovou knížku. Uběhly necelé dva roky a karty i knížka se postupně staly realitou, vynořily se
z Nicoty/Plnoty.

Při psaní knížky ze mě intuitivně vychází vždy nové a nové formy odpovědí na onu nejčastější otázku: „Jak se dá posvátná geometrie využít v každodenním životě?“ Tak jen doufám, že něco z toho, co jsem sepsal, tě opravdu inspiruje, a že žiješ šťastný harmonický život v lásce a hojnosti, ve zdravém těle, s lidmi, se kterými je ti krásně, v příjemném prostředí, a že děláš, co tě baví. A pokud to na některé úrovni nemáš, uvědomuješ si, že to je jen a jen na tobě a že máš příležitost to změnit…

Tomuto všemu dohromady já říkám „vědomý život“. Také tak říkám tomu, že si jsi vědom všech svých propojení, jsi si vědom sám sebe, svých schopností, kvalit a talentů, jsi si vědomý toho, že ty sám jsi tvůrce svého života.

Jak s kartami pracovat? Jak si s kartami hrát?

Je velmi zažité v duchovně-ezotericko-seberozvojové komunitě, že všichni neustále pracují na sobě, pracují s lidmi, pracují s energiemi, pracují s různými technikami, pracují se sny, pracují s kyvadlem, pracují s kartami…

Přiznám, že se mnou osobně neustálá práce vůbec neladí – a je jedno, čeho se práce týká, toto slovo jsem přestal aktivně používat před mnoha lety, protože jsem si uvědomil a rozhodl se, že nechci pracovat, ale raději se chci v životě bavit.

Vyslal jsem záměr, že mi jde všechno hladce a samo, s radostí a lehkostí, pluji v proudu života a nadšení, a v tomto nastavení pro práci není místo. A tak se to děje víc a víc. Celý můj život se od tohoto rozhodnutí úplně přeskládal, teď mám mnoho a mnoho činností, při kterých se bavím, jako třeba psaní knížky a hraní si s kartami…

Často se dostávám do výměny názorů s notorickými pracanty, kteří mi tvrdí, že práce je potřeba, nebo že pracovat na sobě a pracovat s kartami je něco jiného než chodit do nudné práce, nebo že na pojmenování nezáleží, protože důležitá je ta akce… Ať si pracant myslí, co chce, já to však cítím jinak.

Každé slovo má obrovskou moc a určuje emoce a celkový výsledek činnosti, se kterou se pojí, a je velký rozdíl, pokud beru karty do rukou s tím, že jdu pracovat s kartami, nebo že si jdu hrát s kartami. Pokud si poctivě procítíš obě varianty, věřím, že mi dáš za pravdu. Se slovem práce se vždy pojí námaha, odpor, nechuť; něco, co se musí překonávat a jsou tam zádrhele. Zato hra, ať je jakákoliv, je zcela radostná, hravá, příjemná; hra je od toho, aby nás bavila.

Hrou se stáváme dětmi – a dětská energie je energie středu, souladu se srdcem a naší pravou podstatou. Proto ti doporučuju, aby sis hrál nejenom s těmito kartami, ale i v každém okamžiku života. Skutečně záleží na tom, jak čemu říkáš. Vnitřní postoj se pak zrcadlí zase víc a víc práce, nebo víc a víc radostné hry… Ale je to samozřejmě jen a jen na tobě. Pokud si chceš pořádně zamakat, směle do toho, jen se pak nediv, že se časem strháš.

Tímto jsem chtěl jen uvést na vysvětlenou, proč jsem dal do nadpisu, co jsem tam dal. Takže, jak si hrát s kartami posvátné geometrie, které jsi vytáhl z krabičky?

Nevím. Vážně nevím, jak si máš ty hrát se svými kartičkami. Je to na tobě. Hraješ si pro sebe, ne pro mě, takže to musí bavit tebe, ne mě. Nejsou žádná pevně daná pravidla, která bys musel dodržet. Jsou to tvé karty, tvůj život, použij je tak nejzábavněji, jak umíš. Já ti můžu dát pár inspirací, jak si s kartami hraju já, ale jestli si chceš hrát taky tak, je jenom na tobě.
Taky ti ani neřeknu, jak karty míchat, jestli máš karty přidržet na srdci a pak zamíchat levou rukou a vytahovat pravou, nebo oběma rukama, nebo obráceně, a zda máš míchat tak, či jinak, zda si máš karty očišťovat po každém použití, zda je může vzít do ruky někdo jiný, aby náhodou do nich nepřeskočila jeho cizí energie…

Prostě a jednoduše, jsou to tvé karty, tvůj život, a bav se s nimi, jak nejlépe umíš. Všechno je povolené, všechno je přípustné, všechno je v pořádku.

Hra na poselství pro tady a teď

Toto je má nejčastější hra a hraju si ji buď sám, nebo s dalšími lidmi. Položím si v duchu otázku, ať dostanu nějaké poselství pro tady a teď, pro tento moment (případně na dnešní den, týden, měsíc, rok…). Karty zamíchám a vytáhnu si (nebo často vyskočí sama) jednu, nebo víc karet, obvykle nejvýše tři, ale počet je na tobě.

Karty si položím před sebe a pozoruju jejich obrázky, nechávám na sebe působit jejich energii s otázkou, co mi právě teď mají říct. Vždy něco přijde, a pokud s touto hrou a kartami a posvátnou geometrií teprve začínáš, můžeš si nalistovat a přečíst příslušnou kapitolku – ke každé kartě jsem sepsal něco málo, co mi v okamžiku psaní přišlo jako důležité uvést do knihy. Dalo by se toho psát neomezeně mnoho ke každé kartě, ke každému tvaru, protože každá karta je nekonečná studnice informací, ale nevěřím, že by tě to bavilo číst. Taky je
mnohem důležitější, když se ty sám naučíš komunikovat se symboly na kartách a poslouchat, co ti říkají.

Příklad 1: Poselství pro tento okamžik

Právě teď jsem se rozhodl vytáhnout tři karty jako poselství pro tuto chvíli, k mému psaní. Zamíchal jsem balíček karet a vytáhl si nejprve Srdeční čakru, potom Spirálu Zlatého řezu a během dalšího míchání sama vyskočila karta Korunní čakra.

A hned „slyším“, co mi tyto symboly říkají:

„To, co píšeš, píšeš ze srdce. Pokračuj dál (Srdeční čakra). Do tvého psaní se také dostává dokonalá vibrace Stvoření Vesmíru (Spirála Zlatého řezu), uvědomuješ si Jednotu všeho, co existuje, jsi napojen na nefyzický proud inspirace (Korunní čakra).“

Rád si vytahuji podobně jednu až tři karty ráno jako téma dne – s otázkou, na co se právě dnes hlouběji zaměřit. Vždycky to krásně zapadá a dává smysl.

Příklad 2: Poselství „od Otce“, „od Matky“ a od srdce

Posvátná geometrie ukazuje základní principy a vztahy. Mezi nejdůležitější patří vztahy Dvojnosti a Trojnosti. Podle momentálního naladění si můžeme vytáhnout dvojici nebo trojici karet jakožto poselství od Otce a Matky (pro naši mužskou a ženskou, pozitivní a negativní polaritu), případně doplněnou třetí kartou jakožto poselství od našeho srdce (pro náš neutrální, středový, dětský aspekt).

Předem si můžeme určit, že první karta znamená poselství „od Matky“, tedy téma pro ženskou (intuitivní, emocionální a kreativní) část tazatele, a umístíme ji vlevo. Druhá karta je „od Otce“, tedy mužské (přímočaré, mentální) složky osobnosti, a umístíme ji vpravo. Třetí karta vyjadřuje poselství pro náš neutrální aspekt a přijde doprostřed.

V tomto příkladu jsou vytaženy karty Kořenová čakra, Mužská geometrie Světla a Třetí den Stvoření.

Karta „od Matky“ pro ženskou pasivní složku osobnosti je Kořenová čakra, která přináší témata živočišnosti, zakořenění, základní životní potřeby. Tazatel se pravděpodobně
cítí do jisté míry „mimo hmotu“, až příliš nad věcí v prožívání, může být do jisté míry odpojen od svého těla a emocí. Karta Kořenová čakra jako poselství „od Matky“ říká, že by se měl zaměřit na to, jak prožívá své pocity, jak používá svou intuici, více se s těmito aspekty kontaktovat, prožít své emoce, projevit svou kreativitu, plně se dostat do těla, uzemnit se
a stabilizovat.

Mužská geometrie Světla ukazuje na téma sebejistoty, sebevědomí, přímosti a rozhodnosti, Bytí správně na svém místě. Když je vytažena jako karta „od Otce“ pro mužskou aktivní složku, znamená to, že všechny tyto kvality tazatele jsou na svém správném místě, jsou v souladu s celou složkou osobnosti tak, jak jsou. Je to potvrzení, aby i nadále byl sám sebou, pokračoval v tom, co dělá, bez ohlížení nalevo napravo; jak to teď je, je zcela v pořádku.

Třetí karta je Třetí den Stvoření a tvoří střed. Vyvažuje a spojuje mužskou a ženskou polaritu a říká, že tazatel se má zaměřit na to, co tvoří jeho individualitu. Být si vědom své jedinečnosti, svých kvalit a schopností…

Hra na výklad vztahu

Oblíbil jsem si jeden ze systémů výkladu tarotových karet – výklad vztahu. Může, ale nemusí se jednat o vztah dvou lidí – je možné vyložit karty na jakýkoli vztah, který tazatele zajímá, ať už je to vztah k činnosti, projektu, místu, či k nějakému tématu. Prostřední karta ukazuje celkový pohled na vztah a pokládá se jako první doprostřed; levý sloupec představuje tazatele a pravý sloupec dotazovaný vztah. Horní dvě karty představují mentální aspekt, prostřední karty vlevo a vpravo ukazují emocionální aspekt a spodní
dvě karty fyzickou rovinu.

Příklad 3: Výklad vztahu muže a ženy

Tazatel (muž) se ptal na svůj vztah s jednou ženou a vytáhl karty podle obrázku: Čtvrtý den Stvoření, Vesicu Piscis, Metatronovu krychli, Fibonacciho spirálu, Květ života, Φ a Čtyřstěn Země.

Karta Vesica Piscis ukazuje, jak tazatel přemýšlí o svém protějšku, o své ženě – je pro něj Vesicou Piscis, bránou mezi světem fyzickým a duchovním, je pro něj přeneseně „bránou k osvícení“. Přemýšlí o ní jako o svém rovnocenném partnerovi. Uvědomuje si důležitost a potenciál tohoto propojení, je to pro něj velmi hluboký posvátný vztah. Květ života je dokonalý, harmonický, souměrný tvar – tak zřejmě smýšlí žena o muži. Je si vědoma všech jeho kvalit a ráda se nechává ovlivnit jeho souladnou energií.

Metatronova krychle odpovídá emocionální rovině muže; popisuje to, co cítí k ženě. Citová složka muže obsahuje dohromady všech pět Platónských těles, tedy archetypy pěti živlů a jejich energií. Muž dokáže ve svých citech k ženě projevit vášeň Čtyřstěnu, stabilitu Krychle, jemnost Osmistěnu, hloubku Dvacetistěnu i čistou éterickou energii Dvanáctistěnu.

To, co cítí žena k muži, ukazuje karta a poměr Φ, tedy přesné a dokonalé vyrovnání mužské a ženské polarity, racionální a emocionální složky. Když je tato karta vytažená v oblasti citovosti, může se jednat až o emocionální odstup od muže, jako by si mentálně bránila více projevit své city, jako by se bála do něj naplno zamilovat.

Pro tělesnou, fyzickou rovinu jsou vytaženy karty Fibonacciho spirála a Čtyřstěn Země. Čím víc je muž ve fyzickém kontaktu s touto ženou, tím víc a víc a víc se přibližuje dokonalosti a souladu s veškerým Stvořením, s vševesmírnou Jednotou, stejně jako se této vibraci přibližuje každý okruh Fibonacciho spirály.

U ženy se prostřednictvím Čtyřstěnu Země ukázalo téma uzemnění, kontakt s Matkou Zemí a přírodou; je důležité, aby takovýto fyzický kontakt zažívala se svým mužem.

Další hry s kartami

Na další hry s kartami si určitě přijdete postupně sami. Pokud znáte tarotové nebo jiné karty, jistě znáte různé více či méně složité systémy výkladu – například Kříž, Keltský kříž, Hvězda, výklad podle astrologických domů a jiné. V každé učebnici výkladu karet, zejména tarotu, jich najdete několik. Některé mi pro tyto karty posvátné geometrie připadají vhodnější, jiné méně. Nechám to již na vašem uvážení a kreativitě, jak své karty použijete.

Nikdo vám také nebrání, abyste karty použili ještě zcela jiným způsobem, třeba jako pomůcku pro léčení, harmonizaci čaker či jiných částí těl (fyzického, emocionálního, mentálního aj.), harmonizaci prostoru…Úryvek z knihy: Karty posvátné geometrie pro vědomý život tady a teď

Text: Chrisantem Macháček
Ilustrace: Mae Sara

Vydal Pavel Pražák – Nakladatelství Magda v prosinci 2017

ISBN 978-80-906951-0-8


V e-shopu Ladírna.cz si můžete zakoupit knihy o posvátné geometrii

 

Lukáš Blažej

Milujem zjednotenú teóriu poľa a posvätnú geometriu, zmenené stavy vedomia, flow, šport, cestovanie, radosť, kreativitu a hlboké priateľstvo i mystiku Života, Vedomia, Vesmíru.

Napsat komentář