Mapacho (Nicotiana rustica)

44,44 177,76 

Mapacho je velmi mocná bylina, po celé Jižní Americe patří k jedné z nejposvátnějších léčivých a ceremoniálních rostlin, i vy můžete zažít její sílu, je vhodná na každodenní používání.

 

Zrušit výběr

Popis

Mapacho (Nicotiana rusticaje velmi speciální rostlina, je považována za jednoho z největších rostlinných učitelů. Po celé Jižní Americe patří k jedné z nejposvátnějších léčivých a ceremoniálních rostlin. Používá se obvykle na začátek a na konec různých ceremonií (a často i v průběhu). Mapacho je organicky pěstováný tabák bez použití chemických hnojiv a pesticidů. Mapacho je amazonská divoce rostoucí rostlina, obsahuje nikotin, ale ve své přirozené podobě, udává se, že je asi tak 15-20x silnější než v běžném tabáku (rodu Nicotiana tabacum). Mapacho býval pěstován pro potřebu rituálů již před 8,000 lety a byl možná jednou z prvních rostlin kultivovaných v Jižní Americe, kde byl jeho původ před tím, než ho Evropané začali šířit do celého světa. 

Výroba

Mapacho je vyráběn tradičním způsobem, připravují ho šamani, mistři „tabaqueros“, kteří se specializují na tuto rostlinu. Kolem přípravy jsou mnohá tabu a celý proces je považovaný za posvátný. Rostliny se zasadí na vhodném místě a šaman o ně pečuje jako o své děti – ručně z nich obírá veškerý hmyz, který by si chtěl kousnout do jeho listů. Žádná chemie se nepoužívá. Poté, co se listy sklidí, se postupně rolují do tvaru tlusté role. Ta se poté omotá provazem z přírodního materiálu a pověsí se nad oheň, kde postupně dozrává.

Účinky

Jako léčivá rostlina má mapacho nesmírně mnoho využití. Přináší nám čistou jasnou mužskou přímou energii. Otevírá brány pro léčení, spojení, proudění energie. Přináší okamžité zklidnění a harmonii. Uzemňuje, očišťuje, nabíjí pokojem, rovnováhou (mužské a ženské části v nás, pokuď cítíme, že převyšuje ta ženská), posiluje napojení na svůj střed, svoje srdce, vědomí Já jsem. Můžeme se skrzě něj propojit s Matkou Zemí a jejími elementy. Mapacho je také známé svou schopností vyčistit těžkou a hustou energii z energetického pole, negativní a cyklické myšlenkové vzorce a emoce. Pomáhá obnovit rovnováhu a jasnost těla, mysli a ducha.

Mapacho se také přikládá na kůži, častokrát spolu s dalšími rostlinami, v případě vnějších onemocnění (vyrážky, ekzémy, bodnutí). Může pomoci očistit tělo, duši i mysl, v případě, pokud má člověk v sobě negativní energie pokud se nasaje nosem.

Příprava

Tradičně se užívá voda z namočených listů (macerát). Do malé misky, skleničky či jiné nádoby dejte několik lístků a zalijte studenou nebo vroucí vodou. Čím více listů použijete, čím méně vody a čím déle necháte louhovat, tím více je macerát silnější. Dle preference je pak výsledná tekutina světlehnědá s intenzitou slabší, nebo tmavěhnědá až černá s intenzitou silnou. Už asi po 15 minutách můžete Mapacho použít, když necháte louhovat déle, i několik hodin, jsou jeho účinky silnější. Doporučujeme zbytek dávky uchovávat v chladničce, vydrží tam až týden, když ho necháte při pokojové teplotě, tak jen 1-2 dny.

Skladování

Mapachová role: Ideální je uchovávat v pokojové teplotě a v temnu, zabalený jen v papírovém ubrousku nebo sáčku a nechat dýchat, případně v chladničce.
Mapachový výluh: Pokud připravíte větší množství výluhu než spotřebujete, uchovejte zbytek v ledničce. Když spotřebujete všechnu mapachovou vodu, můžete i několikrát opakovaně dolít další dávku čerstvé čisté vody a zase nějakou dobu vyčkat.

K zakoupení nabízíme

Celá role má cca 800 g, vyberte si množství, které spotřebujete. Pro běžného uživatele stačí pro začátek 50 g (2-3 cm šířky role), pokročilejší ví, kolik spotřebují za jak dlouho 🙂

Země původu

Peru, kmen Shipibo

Vědomé využití – rituál

Mapacho je jedna z nejposvátnějších amazonských rostlin a jeho použití by mělo být vždy spojeno s modlitbou nebo rituálem, účinky se tak zesílí…

Na závěr bychom s Vámi rádi sdíleli následující píseň s modlitbou:

Tabáčku můj milovaný, do nosánku si tě dám,
s tvou pomocí všechny změny, snadno lehce vykonám.

Tabáčku můj milovaný, všechny brány otevři,
dej mi křídla mužské síly, přes Vesmír je rozevři, celé rozevři!

z Chrisantemovy písně Ayahuasco medicíno, s tebou je mi báječně. Také tato píseň od Míry Jempe a Janičky, našich přátel v Ekvádoru, je příjemná k (tabákové) meditaci 🙂

Upozornění:

Tento produkt není schválen jako potravina či lék.
Jedná se o etnobotanický vzorek.
Nezodpovídáme za škody způsobené nesprávným užitím.

 

Přepněte si měnu
EUR Euro